ارتودنسی

ارتودنسی Orthodontics
ارتودنسی علم تصحيح روابط نامناسب فکی و درمان جفت شدن غلط دندانها و رديف کردن دندانهای نامنظم می باشد . اکلوژن عبارتست از روابط و قرارگيری بين دندانها و فکين که به موارد غير طبيعی آن مال اکلوژن گفته می شود.

از علل مال اکلوژن و ناهنجاريهای دندانی ـ فکی می توان به عوامل زیر اشاره کرد:
۱-ارثی
۲-عوامل رشدی تکامل
۳-عوامل محيطی مانند زودتر و ديرتر از موعد کشيدن دندانهای شيری ، تنفس دهانی عاداتی چون مکيدن انگشتان ، جويدن ناخن و اجسام سخت ، و خوردن پستانک در سنين بالاتر اشاره کرد .

درمان ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام ميگردد .

ارتودنسی متحرک معمولا در سنين پايين و گاهی در سنین بالا و با انجام قالب گيری و ساخت پلاک ارتودنسی آکريلی صورت می گيرد که از دهان بيمار خارج می شود.

اما ارتودنسی ثابت در سنين بالاتر و ناهنجاريهای پيچيده تر و چسباندن سيم و براکتهای ارتودنسی به دندان عملی ميشود که مدت درمان بطور تقريبی از ۶ ماه تا ۳ سال طول می کشد . اين معالجات بدون درد بوده و همکاری و مراجعات مکرر بيمار به مطب ادامه درمان ر ا ميسر می سازد.

انجام ارتودنسی دندان ها ، علاوه بر زيبايی براي سلامت فرد نيز مفيد است، زيرا با مرتب شدن دندانها جويدن غذا و حتی تنفس بهتر انجام می شود و باعث سلامت دندانها و لثه ها می شود چرا که نامرتبی دندانها عامل تشدید کننده پوسیدگی و بیماری لثه ها است.

:: ارسال نظر