تمام مواردی که باید در مورد انواع مزاج و ویژگی آن ها بدانید

مزاج شناسی علمی بسیار وسیع و گسترده برای تشخیص و درمان مشکلات جسمی و روحی است زیرا تمامی جنبه های زندگی ما تحت تاثیر طبیعت بدنمان قرار دارد و هر نوع غذایی که می خوریم بر تمامی اعضای بدن ما از مغز و اعصاب گرفته تا قلب و معده و کبد و کلیه ها گذار است .

در برخی از انواع مزاج، خوردن یک غذای نامناسب عواقب زیادی برای بدن در پی دارد . همانطور که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت مصرف غذای نامناسب با مزاج می تواند سبب تغییرات خواب، حالت عصبی، اختلال حافظه، اختلال هضم، اختلال دفع، عوارض پوستی شود و نشانه های درگیری کبد و قلب و اندام های تناسلی را نشان دهد.

نوع نوشیدنی ها، لباس ها، هوای استنشاقی، استراحت روزانه و چگونگی دفع و حالتهای عصبی و روانی، مستقیما با حالات طبیعی یا مزاجی مرتبط است، بنابراین برای داشتن زندگی سالم و طبیعی، و آرامش روحی، همه ما به شناخت مزاج یا طبیعت خود نیاز داریم

 

از همان ابتدای تولد، هر فردی مزاج خاص خود را دارد که مانند شناسنامه اوست و بخشی از هویت او را تشکیل می دهد.اما تعیین مزاج افراد بر عهده کارشناسان طبی است و انواع مختلف مزاج بر عهده این متخصصین می باشد.

اثرات چاقی و لاغری در تعیین مزاج

منظور از مزاج جبلی، همان مزاجی است که در بدو خلقت انسان، هنگام لقاح و در دوران جنینی شکل می گیرد و با این مزاج پا به عرصه هستی می گذارد.تعیین مزاج یکی از جذاب ترین بخش های طب سنتی است. بسیاری از افراد علاقه مندند تا مزاج خود را بشناسند اما تعیین مزاج آنقدرها هم که به نظر می رسد، کار ساده ای نیست.

در این باره مهرداد کریمی متخصص طب سنتی عنوان می کند:برای تشخیص مزاج هم باید به کارشناس رجوع شود که کاری سهل و ممتنع است، یعنی ابتدا راحت به نظر می رسد ولی وقتی فرد به آن ورود می کند, سخت است.

 

روش های تعیین مزاج 

ــ نخستین مسئله در یافتن مزاج, ملمس است. در لمس یک فرد باید سردی و گرمی مشخص شود.

ــ بهترین محل برای لمس کردن که بتوان گرمی یا سردی را تشخیص داد, ناحیه ساعد است یا گریبان است.

ــ به شرط آنکه هرکس که می خواهد مزاج را تشخیص دهد و قضاوت کند مزاج خود را خوب بداند. این نباشد که خودش گرم باشد و هرکس غیر از خودش را سرد بداند و بالعکس.

ــ البته تلاش در یافتن مزاج شخص بسیار اهمیت دارد و باید از طریق ملمس تشخیص دهد که فرد سرد است یا گرم.

ــ هیکل یا جثه در یافتن مزاج فرد تأثیر دارد چرا که جثه های کوچک مربوط به مزاج های گرم و خشک یا سرد و خشک است.

ــ خشکی وجه مشترک افراد با جثه کوچک است.

ــ خشکی باعث می شود, رشد خیلی زیاد صورت نپذیرد.

ــ کسانی که جثه های بزرگی دارند و وزن بالایی دارند معمولاً گرم و تر یا سرد و تر هستند.

ــ افراد گرم و تر عضلانی ترند و جثه مناسبی دارند.

ــ سردی و تری چربی را زیاد می کند و فرد وزنش بیشتر می شود.

ــ رطوبت باعث رشد می شود و برای رشد مناسب به گرمی و تری نیاز است.

ــ بیشترین میزان گرم و تری در اطفال وجود دارد، به همین دلیل افراد در دوران طفولیت بیشترین رشد را دارند.

هر انسانی با یک مزاج خاص زاده می شود که باید در حفظ تعادل آن کوشا باشد زیرا در طول زندگی هر کس مسایل بسیاری پیش می آید که می تواند مزاج او را دستخوش تغییر کند اما با تغذیه، پاکسازی و روش های دیگر می توان دوباره آن را به حال تعادل برگرداند.

 

:: ارسال نظر